EN
CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU KUPASI

CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU KUPASI

Cumhurbaşkanlığı  Türkiye Bisiklet Turu’nda, zafere giden yolu ilk sırada tamamlayacak sporculara verilecek final kupası,  yarışın temellerini oluşturan somut imgeler ile şeklini alırken, taşıdığı anlam ile de yarışmanın ruhuna vurgu yapıyor. 

Kupanın genel formu; bisiklet sporuna gönül vermiş, gücünü çevirdiği pedallardan alarak, kendini galibiyete taşıyan  sporcular düşünülerek; insan bacağının baldır ile bilek arasındaki bölümünden esinlenerek oluşturuldu.

Kupanın üzerindeki desen, bisiklet turunun tarihi geçmişine de vurgu yapmak üzere manevi değeri yüksek olan  ‘Selçuklu Yıldızı’ ile süslendi. Sekiz köşesi ile iki ayrı karenin birleşiminden oluşan ve turkuaz rengini taşıyan Selçuklu Yıldızı, bütün olarak adaleti ve özgürlüğü temsil ediyor. Yıldızın her köşesi; merhamet, şefkat, sabır, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve Rabbine şükretmek anlamlarını taşıyor. Ortadoğu`da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanılan sayı biliminde, 8`in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtilir.  Bu anlamı ile Selçuklu Türklerinin sanat ve kültür yapısında, temel figür olarak karşımıza çıkan sekiz köşeli yıldız; İslamiyet’in sekiz esasını, bu esaslar ile ulaşılacak sekiz cennet kapısını ve sekiz cenneti simgeler. 

Geçmişten günümüze, spora ve sporcuya verdiği değerle yarım asrı aşkın süredir devam eden Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun final günü sahibini bulacak kupa, her bireyin birbirine karşı saygılı ve hoşgörülü davranması; milliyet, inanç ve yaşam biçimini ayırt etmeden, bütün insanları kucaklayan duruşu açısından önem arz ediyor.