56.CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU BAŞLADI

56.CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU BAŞLADI

72.4 KİLOMETRELİK SPOR TOTO KONYA - KONYA ETABININ BİRİNCİ AYAĞINI RALLY CYLING TAKIMIN DAN ARVID DE KLEIJN KAZANDI

56.CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU'NA YARIN KOŞULACAK 144.9 KİLOMETRELİK TURKISH AIRLANES İKİNCİ AYAK KONYA - KONYA ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

Yoğun kar yağışı ve kış şartları nedeniyle iptal edilen Nevşehir-Kapadokya etabından sonra

Konya'ya gelen takımların son hazırlıklarının tamamlanmasıyla 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur'u Spor Toto Konya-Konya etabı ile başladı.

72.4 kilometrelik Spor-Toto Konya-Konya etabının birinci ayağını Rally Cycling takımından Arvid De Kleijn 1.35.38 ile kazandı. İkinciliği Uno-X Pro Cyling takımından Kirstoffer Halvorsen, üçüncülüğü de Delko takımından Pierre Barbier elde etti.

KAPADOKYA'DA KIŞ, KONYA'DA GÜZEL HAVA

İki gündür kar yağışının dinmediği Kapadokya'dan ani transferlerle Konya'ya gelen sporcular burada güzel bir hava ile karşılaştılar. 25 takımdan etap öncesi geleneksel panoya imza atıp start noktasına gelen 172 bisikletçi 1'inci ayak Spor-Toto Konya-Konya etabı için start aldı.

MEVLANA KAPIDAN START VERİLDİ

172 sporcu 4 kilometresi Fo-Depar (Nötr) olarak geçilen etaptan sonra 72.4'üncü kilometrede gerçek mücadeleye başladılar.

İLK KİLOMETRELER KONTROLLÜ KOŞULDU

Bisikletçiler ufak, ufak yaptıkları ataklarla birbirlerini denemeye başladılar. Ancak bu ataklar kontrollü olarak gerçekleştiği için ilk kilometrelerde ciddi kaçışlar göremedik. Öne çıkan bisikletçilerin gözü ise hep arkadaydı. Böylelikle kendilerinin takip edilip edilmediğini de gözlemlediler.

10 KİLOMETREDEN SONRA İKİ SPORCU KAÇTI

172 sporcu 10'uncu kilometreyi de toplu olarak kat ettiler. Bu esnada Peloton'dan (Ana grup) iki sporcu atak yaptı. Bingoal Pauwels Sauches takımından Sean Debie ile Abloc CT takımından Ivar Slik atak yaptı.

ARA YAVAŞ AÇILDI

İki sporcu önce 8 saniye ardından 40 saniye sonrada 55 saniye kadar arayı açtı. Peloton bu ikiliyi ilk prim kapısına kadar bırakmaya kararlı görünen bir tempo yaptı. Bu arada Spor-Toto Takımı'ndan Feritcan Şamlı da bu ikiliyi yakalama adına tempo yapmaya başladı. Fakat parkurun son derece rüzgârlı oluşu temposunu iyice yavaşlattı.

HAVA SOĞUK VE RÜZGÂRLI

Bisikletçiler 72.4 kilometrelik etapta mücadelenin yanı sıra soğuk ve rüzgârlı bir havada pedal çevirdiler. Rüzgârın önden ve savruk biçimde esmesi onların temposunu büyük ölçüde etkiledi. Üzerlerine giydikleri kışlık kıyafetler onların ağırlığına bir ağırlık daha katan cinstendi.

SALCANO SPRINT KAPISINI SEAN DEBIE GEÇTİ

Etabın ilk sprint primi 36'ıncı kilometrede gerçekleşti. Salcano sprint primini aynı zamanda bir sprintçi olan Sean Debie kazanırken 150 Euro'nun da sahibi oldu, ikinciliği Ivar Slik alırken o da 100 Euro almaya hak kazandı. Üçüncülüğü de Salcano Sakarya takımından Vitaly Buts elde etti o da 80 Euro'yu almaya hak kazandı.

ZAMAN FARKI SÜREKLİ DEĞİŞTİ

Etabın başından beri diyebileceğimiz öndeki ikili sprint kapısını geçtikten sonra değişen zaman farkları ile gelgit yaşadılar. Zaman zaman 1 dakikanın üstüne çıktı, 40 saniye ve 30 saniyeye düştü. Bu farklara rağmen ikili etabın tırmanış kapısına doğru pedal çevirmeye başladılar.

TIRMANIŞ KAPISINI IVAR SLIK GEÇTİ

Etabın 3'üncü kategoriden değerlendirilen tırmanış primi 53'üncü kilometrede gerçekleşti. Prim kapısını Abloc takımından Ivar Slik geçti ve 3 puanı hanesine yazdırırken yarınki etapta Turkish Airlines'ın sponsorluğundaki Kırmızı Mayoyu giymeye hak kazandı. İkinciliği Bingoal Pauwels Sauces takımından Sean Debie kazandı ve 2 puan aldı. 3'üncülüğü de Salcano Sakarya takımından Vitaly Buts elde etti ve 1 puanın sahibi oldu.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİNİDE SLIK ALDI

OĞUZHAN TİRYAKİ KAPIYI ÜÇÜNCÜ GEÇTİ

Etabın son prim kapısını yine Ivan Slik geçti. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri adı altındaki Beyaz Mayo için yapılan mücadelede Slik avantajlı duruma geçti.  Prim kapısını ikinci olarak Debie geçerken, üçüncülüğü Spor Toto takımından Oğuzhan Tiryaki elde etti.

SON 10 KİLOMETREYE GİRİLİRKEN FARK KAPANDI

Öndeki ikili ve Peloton arasındaki zaman farkı gittikçe kapanmaya başlarken etabın son 10 kilometresine de girilmiş oldu. Artık yavaş yavaş sprintler yerlerini sağlamlaştırmaya başlarken aradaki zaman farkı da iyice azaldı.                                                                                                 

İKİNCİ ETAP YİNE KONYA'DA

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ikinci ayağı yine Konya'da gerçekleşecek. 144.9 kilometrelik Turkish Airlines Konya-Konya etabının startı 11.15’te verilecek.

FOTOĞRAF BİLGİSİ: TUR boyunca çekilecek fotoğraflar bu linkten ulaşabilirsiniz

https://www.dropbox.com/sh/qjr7luqwywlkzgl/AADxb7nZ2mxueSmnlLwW-_F9a?dl=0