56. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU'NUN İPTAL EDİLEN NEVŞEHİR -KAPADOKYA ETABINDAN SONRA YARIN KONYA’DA 80 KİLOMETRE OLARAK KOŞULACAK

KÖTÜ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE ÜRGÜP’TEN YAPILAN ANİ TRANSFERLE KAFİLELER KONYA’YA HAREKET ETTİ

SPONSORLARIMIZ BU SENE DE TURA RENK VE GÜÇ KATIYOR

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun kötü hava koşulları ve aniden bastıran yoğun kar yağışı nedeniyle iptal edilen Nevşehir - Kapadokya etabının yerine yarın Konya’da 80 kilometrelik bir etap koşulacağı  kararlaştırıldı. 

Bu ani değişiklik üzerine Nevşehir ve Ürgüp’te bulunan takımlar Konya’ya doğru yola çıktı. Yarınki yarış saat 14.00’te başlayacak ve sonraki etaplar hava koşullarına göre daha önce açıklandığı gibi uygulanacak. 

56 YILDIR EN İYİSİ
Türkiye’nin dünya çapındaki en prestijli ve en köklü organizasyonlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 56 yıldır devam ederek haklı bir üne kavuşmuş durumda. 1963 yılından bu yana geleneksel olarak yapılan Tur, gerek turizm, gerekse sportif manada dünyada Devlet Başkanlığı adına düzenlen tek yarış olma özelliğini de korumaktadır.

SPONSORLARIN BÜYÜK KATKISI VAR
"Pro Series" adı altında dünyanın en ünlü sporcularının katıldığı Tur, Türkiye'nin cennet köşelerini tanıtarak turizme katkı vermekte ve sponsor katkısı ile büyümeye devam etmekte. Türk Hava Yolları ana sponsorluğunda gerçekleşen Tur'a bu yıl da Spor Toto, Salcano, Türk Telekom, Turksat, Shimano, Kipeo, TSYD, Türkiye Belediyeler Birliği, İGA Pass, Radyo D gibi güçlü kuruluşlar da destek veriyor.

TÜRK HAVA YOLLARI’NIN KIRMIZI MAYOSU 
Türk Hava Yolları her zaman olduğu gibi kırmızı renkli Tırmanış Mayosu’na ismini vermeye devam ediyor. Etapların en zor mayosu olarak bilinen Tırmanış Mayosu, kraliçe etabı olarak bilinen Elmalı (GÖĞÜBELİ) etabında büyük ölçüde sahibini belli edecek.

SPORCUNUN DOSTU SPOR TOTO 
Bugüne kadar spor kulüplerine 4,5 milyarlık katkı sağlayan, 6.650 yeni spor tesisi kazandıran, hazineye vergi olarak 55,5 milyarlık destek veren Spor Toto, Tur'un Genel Ferdi Klasman birincisine verilen turkuaz Lider Mayosu’na ismini vermeye devam ediyor.

10 YILDIR SALCANO 
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 10 yıldır en büyük destekçilerinden biri olan Salcano, yeşil Sprint Mayosu’na adını kazıtmış durumda. Sprint Mayosu ile Salcano da bu Tur'un değişmez sponsorları arasında olmaya devam ediyor.

TÜRKİYE TURİZM TANITIM VE GELİŞTİRME AJANSI (TGA)
Yarışta Türk sporcuların fazlaca talip olduğu beyaz Türkiye Güzellikleri Mayosu’nu Türkiye’nin tüm dünyada tanıtılmasını sağlayan TGA sahiplendi. 

TÜRK TELEKOM - TÜRKSAT
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na desteğini esirgemeyen Türkiye’nin iletişim devi Türk Telekom “İletişim ve Teknoloji Sponsorumuz” olurken millî gururumuz Türksat “Medya Sponsoru” olarak Eurosport'a da çıkacak canlı yayınlar için frekans ve uydu desteği veriyor. Ayrıca, Türkiye Spor Yazarları Derneği, bisiklet sporunun mekanik destekçisi Shimano, Kipeo, yayın hayatının başarı merdivenlerini çıkan D-Smart, Radyo D, Türkiye Belediyeler Birliği, IGA Pass, katkısıyla tura güç veren diğer kuruluşlar olarak sıralanıyor.

VE HEYECAN DOLU ETAPLAR
Yarışın etapları, başlama saatleri ve uzunlukları ise şöyle belirlendi.

ETAPLAR

1. Etap Konya (Telafi etabı) 80,0 km 11 Nisan Saat: 14.00

2. Etap Konya – Konya 144.9 km 12 Nisan Saat: 11.15

3. Etap Beyşehir – Alanya 212,6 km 13 Nisan Saat: 09.25

4. Etap Alanya – Kemer 184,4 km 14 Nisan Saat: 10.20

5. Etap Kemer – Elmalı (Göğübeli) 160,3 km 15 Nisan Saat: 10.10

6. Etap Fethiye – Marmaris 129,1 km 16 Nisan Saat: 11.30

7. Etap Marmaris – Turgutreis 180 km 17 Nisan Saat: 10.10

8. Etap Bodrum – Kuşadası 160,3 km 18 Nisan Saat: 10.45

COVID 19 TEDBİRLERİ 
 
Diğer taraftan Tur’un organizasyonunu üstlenen CEO Event ,Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa bir dizi Covid-19 önlemi aldı. Sporcular ve tüm ekipler için PCR testleri yapılarak oluşturulan kafile dışarıya kapalı bir sistem içinde korunurken, günlük kontroller ve testler ile tedbirler alınmaya devam ediliyor.