57. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU, BODRUM'DAN İSTANBUL'A 8 GÜN SÜRECEK

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için heyecan katlanarak artarken organizasyonun basın lansmanı ise Türkiye Bisiklet Federasyonu ev sahipliğinde, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Kamu kurumu temsilcilerinin, bisiklet dünyasından Andre Greipel gibi ünlü isimlerin ve medya mensuplarının büyük ilgi gösterdiği organizasyonda, 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun yenilenen parkuru ile ilgili detaylar misafirlerle paylaşıldı.  Ülkemizin en önemli tanıtım güçlerinden biri olan ve “Tarihe, Doğaya Saygı…” mottosuyla gerçekleştirilecek Tour of Türkiye’nin yenilenen etap parkuru ise şu şekilde:

  • 10 Nisan : Bodrum - Kuşadası
  • 11 Nisan: Selçuk (Efes) - Alaçatı
  • 12 Nisan: Çeşme – İzmir (Karşıyaka)
  • 13 Nisan : İzmir (Konak) - Manisa (Spil)
  • 14 Nisan : Manisa - Ayvalık
  • 15 Nisan : Edremit (Akçay) – Eceabat (57.Alay Şehitliği)
  • 16 Nisan : Gelibolu - Tekirdağ
  • 17 Nisan : İstanbul - İstanbul

Dünyanın en önemli profesyonel takımlarının, Dünya ve Olimpiyat madalyalı sporcular ile Türk sporcular ve genç yeteneklerin yer alacağı organizasyonda 14 ülkeden 25 takım ve toplam 175 sporcu yarışacak. 7 WorldTour takımının yer alacağı Tour of Türkiye’de 12 Pro Takım ve 6 Kıta Takımı pelotonda mücadele verecek. Katılımcı sporcular arasında Fransa Turu, İtalya Turu gibi önemli organizasyonlarda etap ve genel klasman liderliğine ulaşan, Olimpiyat madalyalı isimler de yer alacak. Bunun yanında Türk sporcuların yarıştığı Türk ve 2 yabancı takım de parkurda olacak.

2021 yılında 3 olan WorldTour takım sayısı 2022 yılında 7’ye yükselirken; Nairo Quintana, Sam Bennett ve Chris Froome gibi güçlü bisikletçilerin pelotonda yer alması, yarışa yönelik uluslararası ilgiyi ve rekabeti artıracak. Organizasyonun takım listesi ise şöyle:

WorldTour Takımları: UAE Team Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri), Bora – Hansgrohe (Almanya), Israel – Premier Tech (İsrail), Astana Qazaqastan Team (Kazakistan), Lotto Soudal (Belçika), Team BikeExchange – Jayco (Avusturya) Team DSM (Hollanda).

Pro Takımlar: Alpecin – Fenix (Belçika), Team Arkea – Samsic (Fransa), UNO X Pro Cycling Team (Norveç), Drone Hopper – Androni Giocattali (İtalya), Bardiani CSF Faizane (İtalya), Caja Rural – Seguros RGA (İspanya), EOLO – Kometa Cycling Team (İtalya), Euskatel – Euskadi (İspanya), Equipo Kern Pharma (İspanya), Human Powered Health (Amerika Birleşik Devletleri), Burgos BH (İspanya), Team Novo Nordisk (Amerika Birleşik Devletleri).

Kıta Takımları: Bike Aid (Almanya), Wildlife Generation Pro Cycling (Amerika Birleşik Devletleri), Sakarya BB Pro Team (Türkiye), Spor Toto Cycling Team (Türkiye), Saris Rouvy Sauerland Team (Almanya), China Glory Continental Team (Çin).

“Dünyanın en iyilerini ağırlayacağız”

Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü - Vali Bilal Şentürk, lansmanda şu şekilde konuştu:

“Ülkemiz; Anadolu coğrafyası, 2 kıtayı birleştiren, iklimi, doğası ve tarihiyle muhteşem bir yer. İnsanlık tarihi boyunca en önemli medeniyetlerin kurulduğu ve yaşadığı topraklar olarak dünyanın her zaman ilgisini çektik. Bu ilginin bilgiyle bezenerek daha farklı zenginliklere vesile olmasını sağlayacak etkinlikler var. Turizm bunlardan bir tanesi. Doğa ve tarih turizminin yanında bir de spor turizmi var. Cumhurbaşkanlığımız himayesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile dünyada bu alandaki en iyileri misafir ediyoruz. Çok büyük bir organizasyon gerçekleştirilecek. Devletimizin, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere sporun her branşına olduğu gibi bisiklet sporuna çok büyük desteği var.

Ülkemizin farklı güzelliklerinin tanıtımına katkı sağlaması, özellikle bisiklet sporunun tabanda karşılık bulması bakımından her yaşta insana hitap etmesiyle, sporun gelişimine katkı sağlayacak bu organizasyonun başarılı geçmesini diliyorum. Bu yıl Çanakkale Köprüsü ile çok özel bir parkur var. Çanakkale bizim tarihimiz açısından çok önemli bir yer. Vatanımıza art niyetle bakanlar için çok önemli bir savunma hattıydı. Ancak gönlünü bize açanları cömertçe, sevgiyle karşılayacağımız bir yer olacak. Bu organizasyon, Çanakkale Köprüsü'nden geçerek iki yakayı bisikletle birleştirilecek. Bu sene yarış Bodrum'dan Bu yıl Çanakkale Köprüsü ile çok özel bir parkur var. Çanakkale bizim tarihimiz açısından çok önemli bir yer. Vatanımıza art niyetle bakanlar için çok önemli bir savunma hattıydı. Ancak gönlünü bize açanları cömertçe, sevgiyle karşılayacağımız bir yer olacak. Bu organizasyon, Çanakkale Köprüsü'nden geçerek iki yakayı bisikletle birleştirilecek. Bu sene yarış Bodrum'dan başlayıp İstanbul'da bitecek ama önümüzdeki yıllarda ülkemizin diğer yerlerinde de düzenleneceğine inanıyorum.”

“Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yine tüm dünyayı kendine hayran bırakacak”

Ülkemizin spordaki başarı çıtasının yükseldiğini belirten Spor Toto Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik ise görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Tüm dünyada takip edilen, ilk yılından bu yana ülkemizin tanıtımına büyük katkılar sağlayan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu bir kez daha düzenleyecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Sporda başarı çıtamız her geçen gün yükseliyor. Her gün daha fazla yeteneği sporla buluşturuyoruz. İl il, ilçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy tesislerimiz, spor salonlarımız, kortlarımız, sahalarımız, pistlerimiz ve havuzlarımız yükseliyor. Spor turizmi ve organizasyonu anlamında kapasite, birikim ve tecrübelerimiz de her geçen gün artıyor.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu; 57 yıldır istikrarla, niteliği her geçen sene yükselerek düzenleniyor. Organizasyon 5 kıtada, 190 ülkede canlı yayınlanarak milyonlarca haneye ulaşacak. Vatanımızın eşsiz yerleri, canlı yayınlarda yine tüm dünyayı kendisine hayran bırakacak. Önceki organizasyonun sadece final özeti 52 milyon haneye ulaştı. Olağanüstü bir başarı mevcut.

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda 14 ülkeden 25 takım yer alacak. Dünyanın en iyileri, dünyanın en zorlu etaplarında pedal çevirecek. Biz de her sene olduğu gibi böylesine bir değer ortaya koyan bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için gurur duyacağız. Organizasyonun hayırlı olmasını ve yarışacak tüm sporculara başarılar diliyorum.

Son 20 yılda tüm branşlarda stratejik hamleler gerçekleştirdik. Türkiye, dünyada eşi benzeri olmayan bir spor tesisi devrimi içinde. Bisiklet branşında da aynı süreç söz konusu. Bisiklet de titizlikle durduğumuz ve halkımızı yoğun bir şekilde teşvik ettiğimiz sporlardan bir tanesi.

Ülkemizin olimpik ölçülerdeki ilk velodrom tesisini Konya'ya kazandırıyoruz. İnşallah inşaatında sona yaklaştık. Avrupa'nın en kapsamlı velodromlarımdan biri olacak ve tüm halkımıza hizmet edecek. 2 bin 329 kişi kapasiteli tribünü, 250 metre ahşap pistiyle, kondisyon, eğitim ve seminer salonlarıyla, sporcuların olimpik düzeyde ihtiyaç duyabileceği tüm imkanlar bu tesiste mevcut. Yeni sporcuların, ülkemizi bisiklet branşında başarıyla temsil edecek şampiyonların yetişmesine vesile olacak.”

“Gördüğümüz ilgiden ve katılımcı takımların kalitesinden çok mutluyuz”

Dünyanın ilk ve tek “Kıtalararası Etaplı Bisiklet Yarışı” olan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu öncesinde çok heyecanlı olduklarını belirten Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, lansmanda şöyle konuştu:

“Ülkemizin yüz akı organizasyonlarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turumuz öncesinde hazırlıklarımızda sona yaklaşmış bulunuyoruz. Bu dev organizasyonu himayelerinde gerçekleştirdiğimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, etaplarımıza ev sahipliği yapacak yerel yönetim temsilcilerine ve kamu kurumlarına çok teşekkür ediyoruz.

Yönetim Kurulumuz ve teknik ekiplerimizin kapsamlı ve titiz şekilde hazırladığı parkurumuz, profesyonel takımlardan ve katılımcı bisikletçilerden çok olumlu yorumlar aldı. Bu doğrultuda gördüğümüz ilgiden ve katılımcı takımların kalitesinden çok mutluyuz. Bu yıl parkur rotalarımızı belirlerken hem ülkemizin tarihi zenginliklerine hem de doğal güzelliklerimize vurgu yapmaya özen gösterdik. Ayrıca bir yeniliğe daha imza atarak Anadolu'yu Avrupa'ya bağlayan iki köprüden geçecek ve ülkemizin stratejik konumuna ve ulaşım ağı altyapısına dikkat çekeceğiz.

“57. Piyade Alayı’nı ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni anacağız”
Bisiklet sporu ve ülkemiz adına gurur kaynağımız Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçmesi için bizlerden desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu başta olmak üzere, Cumhuriyet'in 100'üncü yılını simgeleyen bu projeye emek veren herkese şükranlarımı sunuyoruz.

Bu yıl 57.kez düzenlenecek organizasyonun Gelibolu Etabı 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde sona erecek. Bu sayede, bir asır önce 1915'te, Anzak Çıkarması’nı durdurması ve verdiği büyük kayıplarla efsaneleşmiş 57. Piyade Alayı’nı ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni anarken, bu toprakların ülkemiz için değerini spor vesilesiyle vurgulayacağımız tarihi bir etap olacak.

“Şampiyonluk kupamız, NFT formatında olacak”

Ayrıca pek çok ilki gerçekleştireceğimiz bu yılda, kupamızı da NFT (Non-Fungible Token – Takas Edilemez/Benzersiz Jeton) formatında hazırlayacağız. Böylece sadece Türkiye’de değil dünya bisiklet camiasında da bir ilke imza atacağız. Lider formalarını kazanan sporcular da genel klasman ödüllerini NFT formatında alacak. Büyük heyecana sahne olacak ve bisiklet dünyasına yepyeni bir heyecan getirecek organizasyonda görevli tüm ekiplere, takımlara ve sporculara şimdiden başarılar dilerken, halkımızı da yarışlarımızı yerinde takip etmeye davet ediyoruz.”

“Bisikletçileri zorlu etaplar bekliyor”

Lansmanda etaplarla ilgili teknik bilgileri paylaşan 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yarış Direktörü Mutlu Erçevik ise şu şekilde konuştu: “Bu yıl, önceki yıllara göre bisikletçileri daha da zorlu etaplar bekliyor. 2022 parkurumuz; sportif rekabeti artıracak, ülkemizin tanıtımına ve bisikletin yaygınlaşmasına katkı sağlayacak şekilde kurgulandı. 57. yılımızda Ege Bölgesi’nin turizm ve ticaret merkezlerinden Trakya’ya, ardından kültür başkentimiz İstanbul’a ilerleyeceğiz. Tırmanış ustası bisikletçiler için Şirince, Spil Dağı Milli Parkı, Tekirdağ, Gelibolu ve Kaz Dağları limitlerin zorlanacağı yokuş primlerini barındıracak. Karşıyaka, Alaçatı, Ayvalık ve İstanbul etapları ise güçlü sprinterlerin nefes kesen sprint finişler ile yıldızlaşacağı etaplar olacak.

Organizasyonumuzun genel klasman mayosu, yine turkuaz renkte olacak. Böylece bir kez daha kurumsal rengimiz, yarışın genel klasman lideri olan sporcunun üstünde olacak. En iyi tırmanışçılar Türk Hava Yolları sponsorluğundaki kırmızı mayoyu giyerken, sprint kapıları arasında en yüksek sürate ulaşacak bisikletçilerin mayosu ise Mosso – Ümit Bisiklet sponsorluğunda, yeşil renkte olacak.

Türkiye Sprintleri prim kapılarını birinci sırada geçen sporcular ise beyaz mayoyu giymeye hak kazanacak. Yarış içinde nötral servis desteği veren Shimano Türkiye bu yıl aynı zamanda Beyaz formanın da sponsoru olacak ve her prim geçişinde ülkemizin doğal güzelliklerine ve tarihi zenginliklerine vurgu yapacağız.”

“Yeniden Türkiye’de olmaktan dolayı çok mutluyum”

Fransa Bisiklet Turu (Tour de France), İtalya Bisiklet Turu (Giro d’Italia) ve İspanya Bisiklet Turu (La Vuelta) dahil olmak üzere önemli şampiyonalarda kazandığı 158 etap zaferi yanında, Türkiye’de en fazla etap kazanan sporcu olan efsane Alman sprinter Andre Greipel ise lansmanda şu açıklamaları yaptı: “Çok güzel anılarımın bulunduğu Türkiye’de bir kez daha bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Hem Türkiye Bisiklet Federasyonu’na hem de Türk halkına misafirperverlikleri için çok teşekkür ederim. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun takım listesine baktığımda çok etkilendim. Sanırım bizi hayli rekabetçi bir yarış bekliyor. Ayrıca pek çok yıldız bisikletçiyi de parkurda göreceğiz. Yarışın etkileyici bir başka yanı da benim için yenilenen parkuru oldu. Tüm spor tutkunlarına yarışı yerinde takip etmelerini ya da ekran başına geçmelerini öneririm. Çünkü muhteşem bir yarış onları bekliyor.”

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve Turkish Airlines ana sponsorluğunda düzenlenecek olan organizasyona Mosso-Ümit Bisiklet ve Shimano Türkiye co-sponsor olarak destek verecek. Aynı zamanda T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndan (TGA) kurumsal destek alan organizasyona TRT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Radyo D ve Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) de tanıtım partneri olarak katkı sağlayacak.

Tour of Türkiye’yi tüm dünya yakından takip edecek

2022 yılında Tour of Türkiye temasıyla gerçekleştirilecek yarış, TRT ve Eurosport’tan canlı yayınlanacak. Ayrıca yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayınlanacak özel içeriklerle birlikte en uzak coğrafyalarda bile çok yakından takip edilecek.

Ülkemizin en önemli spor tanıtım güçlerinden biri olacak 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, böylece 8 gün boyunca dünya bisikletinin gündeminde en üst sıralarda yer alacak.

“57. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanı” oluşturulacak

Bu yıl ilklerin yarışı haline gelecek organizasyon öncesinde anlamlı bir projeye de imza atılacak. Bisikletin fosil yakıt kullanılmayan, çevreci ve küresel ısınmanın önlenmesine çözüm olarak kısa mesafelerde alternatif ulaşım aracı olmasından hareketle bir hatıra ormanı oluşturulacak.

Ülkemizdeki orman varlığının güçlendirilmesi adına yapılacak çalışma çerçevesinde, yarıştan bir gün önce Bodrum’da, “57. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hatıra Ormanı”nın açılışı yapılacak. Buraya, bisikletçilerin parkurda kat edeceği mesafe kadar tohum topu da bırakılarak ülkemizin orman alanlarının rehabilitasyonuna katkı sağlanacak.

GALERİ