BİSİKLET TURUNDA ‘UMUT GÜNDÜZ’ FARKINDALIĞI !

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun bu yılki organizasyon programları arasında bisiklet kazalarına dikkat çekmek de vardı. Turun billboardlarında, “Bisiklet Bir Araçtır” “Trafikte Bisiklete Dikkat Et” sloganına yer verilirken, etaplarda alkolü bir sürücünün çarparak  öldürdüğü bisiklet sporcusu Umut Gündüz için protesto pankartları yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Ankara'da, antrenman bitimi evine dönerken aşırı süratli ve alkollü bir sürücü tarafından yaşamına mal olan 19 yaşında bisiklet sporcusu Umut Gündüz, yolun sağ şeridinde ve eksiksiz teçhizatı sebebiyle polis raporlarına göre kusursuz bulunmuştu.

Şoförün plakasını düşürdüğü için yakalanıp, üzerinden 6 ay geçmesine rağmen serbestçe dolaşmasına ise her kesimden tepkiler geldi.

UMUT’A SES VE ADALET ARIYORLAR

Umut'un acılı ailesi adalet arayışı ve toplumsal farkındalık oluşturmak için tüm sosyal medya organlarında #umutasesol hastagı olan hesaplar açtılar.

Bir çok gazeteci, siyasetçi, sanatçı, sporcu, yazar ve duyarlı insanlar bu kampanyaya destek olarak Umut'a  ses oldular. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı uzun bisiklet yolu projesinin ilk etabına Umut Gündüz adını verdi.

BİSİKLETLİ BİR YAŞAM İÇİN...

Umut’un ailesi, 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na da katıldı ve pankartlar açarak, “Umut'un en büyük hâyali, yaşasaydı böyle büyük bir organizasyonda bisiklet sürmekti. Ama alkollü, süratli ve dikkatsiz bir sürücü O'nu 19 yaşında hayattan kopardı” açıklaması yaptı.

Aile yarın turun Kuşadası’ndaki finalinde, #UmutaSesOl #bisikletliyaşamiçinadalet pankartı açarak farkındalık yaratmaya devam edecek.