CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TUR’U (TOUR OF TURKEY) DEVAM EDİYOR

CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TUR’U (TOUR OF TURKEY) DEVAM EDİYOR

183.3 KİLOMETRELİK TEKİRDAĞ-ECEABAT ETABINI BORA HANSGROHE TAKIMI’NDAN SAM BENNETT KAZANDI.

57’NCİ ALAY ŞEHİTLİĞİ’NDE GERÇEKLEŞEN FİNİŞTE ÖZELLİKLE YENİ ZELANDA VE AVUSTRALYALI SPORCULAR ATALARININ SAVAŞTIĞI YERDE BAMBAŞKA DUYGULAR YAŞADI

TUR’A YARIN 122.6 KİLOMETRELİK ÇANAKKALE -  EDREMİT ETABI İLE DEVAM EDİLECEK

TURKUAZ MAYO’YU YİNE SAM BENNETT GİYECEK

TÜRK MİLLİ TAKIMINDAN FERİTCAN ŞAMLI YARIN KOŞULACAK ÇANAKKALE-  EDREMİT ETABINDA BEYAZ MAYO İLE MÜCADELE EDECEK


55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour Of Turkey) en uzun etabı olan 183.3 kilometrelik Tekirdağ - Eceabat etabını Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett 4 saat 11 dakika 48 saniye ile kazandı. Ne yazık ki böylesine anlamlı bir etapta Türk Milli Takımı’ndan hiçbir sporcu ilk onun içinde yer alamadı.
 
STARTI VALİ YILDIRIM VERDİ
Saat 10.00’da Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın damalı bayrağı sallamasıyla 117 sporcu öne nötr olarak adlandırılan kilometre dışı parkurda 3 kilometre gittikten sonra UCI yarış komiseri Roland Hofer’in yeniden damalı bayrağı sallamasıyla gerçek yarış başladı. 
 
ÇABUK KAÇIŞLAR GÖZLENDİ
Startla birlikte MZN-Manzana Postobon Team’den Omar Albertoli Mendoza Cardona, NIP-Nippo-Vini Fantini-Falzane’den Masakazu Ito, RLY-RallyUhc Cycling’ten Evan Huffman, SVB-Sport Vlaanderan-Baloise’den Robbe Ghys ve W52–W52 Fc Porto’dan Ricardo Mestre atak yapıp 8’inci kilometrede arayı açmaya başladı. Ancak 18’inci kilometre de fazla arayı açamadan yakalandılar.
İKİNCİ KAÇIŞ GRUBU
23’üncü kilometrede geçilirken bu kez 7 sporcudan oluşan ikinci kaçış grubu atak yaptı. CJR-Caja Rural- Seguros Riga’dan MauricioMoriera Guarino, DMP-Delko Marselle Provence ‘den Lucas De Rosso, NSK-Neri Sottoli Sella Italia Ktm’den Liam Bertazzo, RLY-Rally Uhc Cycling’ten Emersoni Oronte, SVB-Sport Vlaanderan-Baloise’den Thimo Wıllems, W52-W52/ Fc Porto’dan Ricardo Mestre ve Türk Milli Takımı’ndan Halil Doğan ön grubu oluşturup hemen arayı 3 dakika 15 saniye açtı.
SPRINT PRİMİ WILLEMS’İN
28’inci kilometre geçilirken Salcano’nun sponsorluğundaki etabın ilk sprint primi gerçekleşti. SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Wıllems kapıyı ilk geçen sporcu oldu. Onu W52-W52/ Fc Porto Takımı’ndan Ricardo Mestre takip etti. Üçüncülüğü De NSK-Neri Sottoli Selle Italia Ktm’den Liam Bertazzo aldı.
BENNETT TEMPOYU YÜKSELTTİ AMA
Kapı geçildikten sonra Ana grupta (Peloton) Turkuaz Mayonun sahibi Sam Bennett tempoyu yükselten bir çaba içindeydi. Ancak bu da fazla uzun sürmedi. Ara gittikçe açıldı. Ortalama hız saatte 38 kilometre olarak ölçüldü. Rüzgar hafif parkur asfaltı mükemmel denilecek derece pürüzsüz ve düzgündü. Fark 46’ıncı kilometrede 4 dakika 10 saniyeye çıktı. 
TARİHİ BİR GÜN YAŞANIYOR
Etabın bir diğer özelliği Türk’ün “Çanakkale Geçilmez” destanı yazdığı topraklar üzerinde yarışın cereyan etmesiydi. Her pedal basışta sporcular finişin yapılacağı 57’inci alaya doğru yaklaşmaya başladı. Dur Yolcu! Bu toprak bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, bir vatan kalbinin attığı yerdir. Yeniden anıların canlandığı tarih yazılan bu topraklarda yüzlerce sporcu ve de özellikle yabancılar bu destan yazılan yerlerde atalarının anısını bir kez yaşamış oldular.
AVUSTRALYA VE YENİ ZELANDALI SPORCULAR BAMBAŞKA DUYGULAR İÇİNDEYDİ
Elbette bir başka duygular içindeydi Yeni Zelandalı ve Avustralyalı sporcular. Shanel Archbold (Bora Hansgrohe), Caleb Ewan (Lotto Soudal) Mark Renshaw, Ben O’Connor (Team Dimensions Data) her pedal basışta atalarının savaştığı anlar gözlerinin önüne geldi.
 
HER YERİ AYRI BİR GÜZELLİK
Tekirdağ etabı başlamadan önce sabahın erken saatlerinden itibaren yabancı kafileler Marmara Denizi ile iç içe olan bu şirin ilimizde bol bol fotoğraf çekip harika bir gün yaşadılar. Yeşil ve sarının birleştiği parkur ise bir başka güzellik olarak yansıdı pedallara ve kafilelere. Gerçekten bir nostalji yaşanıyor, Akdeniz’in güzelliğini görenler, şimdi Marmara’nın bir başka manzarasına kaptırıyorlardı kendilerini.
 
TIRMANIŞ PRİMİ WILLEMS’İN 
65’inci kilometrede etabın Turkish Airlines sponsorluğundaki ilk tırmanış primini SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems aldı. İkinciliği W52-W52 Fc Porto’dan Ricardo Mestre, üçüncülüğü de Türk Takımı’ndan Halil Doğan elde etti.
Kapı geçildikten sonra kaçış grubunun tempoyu daha da artırdığı gözlendi ve zaman farkı ana grupla 5 dakika 10 saniyeye çıktı. 
İKİNCİ TIRMANIŞ PRİMİ DE WILLEMS’İN
86’ıncı kilometre de bu kez etabın ikinci tırmanış primi gerçekleşti. Turkish Airlines sponsorluğundaki tırmanış prim kapısını yine SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Thimo Willems geçti. Belçikalı sporcu böylece Çanakkale -Edremit etabında tırmanış etapları birincisi olarak kırmızı mayoyu giymeyi garantilemiş oldu. Kaçış grubu ile, ana grup ana grup arasındaki yeni zaman farkı ise 2 dakika olarak anons edildi.
 
TALİHSİZ KAZA, ANCAK YOLA DEVAM
Finişe 58 kilometrede kala kaçış grubunda olan Halil Doğan yorulunca geri düştü ve ana gruba yakalandı. Daha sonra yaşanan ufak çaplı kazada Emirates Takımı’ndan Juan Sebastien Milano Benavides ile Lotto Soudal Takımı’ndan Caleb Ewan ufak çaplı yaşanan kazaya rağmen yarışa devam ettiler.  Bu arada öndeki altılı grup ile ana grup arasındaki farkta yavaş yavaş kapanmaya başladı. Finişe 45 kilometre kala yeni zaman farkının artık 50 saniyeye kadar indiği gözlendi.
UZUN SÜRE İKİ SPORCU DİRENDİ
Finişe 35 kilometre kala kaçış grubundaki iki bisikletçi büyük bir direnç gösterdi ve aradaki 20 saniye farkı koruyarak ana grubun önünde pedal bastı. 27 kilometre kala Lucas De Rossi de yakalanınca Mauricio  Moriera Guarino tek başına direnmeye başladı.  Ancak o da fazla gidemeyince grup finişe 25 kilometre kala tek parça oldu.
TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ
Etabın son kapısı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri primi idi. Bora Hansgrohe Takımı’ndan Michael SchWarzmann kapıyı birinci geçen sporcu oldu. İkinciliği SVB-Sport Vlaanderan Takımı’ndan Lindsay De Vylder aldı. Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı’da üçüncü oldu. Feritcan böylece yarın koşulacak Çanakkale - Edremit etabında da Beyaz Mayoyu giymeye hak kazandı. 
ARTIK GÖZLER FİNİŞ YAPILACAK 57’İNCİ ALAY ŞEHİTLİĞİ’NE ÇEVRİLDİ
Finişe yaklaşıldıkça 100 yıl öncesinin acı hatıraları yeniden canlandı. Önce Akbaş Mezarlığı’nda yatan şehitlerimiz, ardından Yeni Zelanda Mezarlığı ve Çanakkale Savaşı’nda diğer hayatını kaybedenler için yapılan anıt mezarlar sporcuların acı dolu bakışları ile geçildi. Derken finişin yapılacağı 57’inci Alay Şehitliği göründü. Grup tek parça olarak Şehitliğe doğru pedal basmaya başladı. Finişe metreler kala müthiş bir atak yapan Bora Hansgrohe Takımı’ndan Sam Bennett TUR’daki ikinci zaferini de kazanmış oldu. 
TURKUAZ MAYO YİNE BENNETT GİYECEK
Bennett yarın koşulacak Çanakkale - Edremit etabında  Genel Ferdi Klasman birinciliğini koruduğu için Turkuaz Mayoyu giyecek. 

TUR’A YARIN KOŞULACAK ÇANAKKALE - EDREMİT ETABI İLE DEVAM EDİLECEK
55’inci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tur’una yarın koşulacak 122.6 kilometrelik Çanakkale - Edremit etabı ile devam edilecek.