Fabio Jakobsen Geri Döndü

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Antalya'daki ilk etabını Soudal-Quick Step'ten DSM-Firmenich-PostNL’e transfer olan Hollandalı yıldız Fabio Jakobsen kazandı. Bu onun yeni takımındaki ilk galibiyetiydi. Sacha Weemaes (Bingoal WB) ve Simon Dehairs (Alpecin-Deceuninck) sprint finişinde podyumu tamamladı.

10 kilometrelik mücadelenin ardından 7 bisikletçi kaçışa girdi: Marce Camprubi (Q36.5), Jambaljamts Sainbayar (Burgos BH), Filippo Ridolfo (Novo Nordisk), Julian Borresch (Rembe), Emre Yuca (Sakarya BB), Aljaz Turk (Adria Mobil) ve Tomasz Budzinski (Mazowscze Serce Polski). Bora-Hansgrohe ve DSM-Firmenich-PostNL pelotonun temposunu arttırana dek iki buçuk dakika avantaj elde ettiler. Ara sprint'i 49. km'de Sainbayar kazandı. Yuca ve Budzinski kaçışı bırakırken, Michal Pomorski (Mazowscze Serce Polski) ve Mehmet Kanat (Spor Toto) pelotona bir atak yaptı. Pomorski aradaki farkı kapatabilen tek kişiydi ve 91. kilometrede günün tek KOM sprintini kazandı. Bu, ona TUR'un ilk kırmızı mayosunu getirdi ve bu onuru günün orijinal kaçış grubundan almış oldu.

115. kilometrede Vinzent Dorn'un (BikeAid), Paul Wright (Rembe) ve Ramazan Yılmaz'ın (Adria Mobil) önünde birinciliği aldığı Türkiye Güzellikleri kapısı öncesinde kaçış çoktan yakalanmıştı. Mark Cavendish, Fabio Jakobsen ve Sam Welsford için son sprint için öne gelirken takım arkadaşlarının tekerini kaybettiler. Fakat Hollandalı bir şekilde kendi yolunu çizdi ve etabı kazanmayı başardı. Alpecin-Deceuninck'ten Simon Dehairs ve Jensen Plowright'ın tekerleri, onun pusulasıydı.

4 Mayıs'ta Torino'da başlayacak Giro d'Italia öncesinde Jakobsen, bu rahat zaferi memnuiyetle karşıladı.

Fabio Jakobsen basın toplantısında şunları söyledi:

Tour of Türkiye'ye kazanarak dönmek güzel bir duygu, galibiyet her zaman iyi hissettirir. Soudal-Quick Step'ten DSM-Firmenich-PostNL'e transfer oldum. Yeni takım arkadaşlarımla birbirimize alışmaya başladık. Sezon başında birkaç kez kazanmaya çok yaklaşmıştım ama hiçbir zaman zirveye ulaşamadım. Sezonun 2. yarısına başlarken burada kazanmak çok güzel. Bunun için çok çalıştık.

Giro d'Italia gibi büyük hedefler öncesinde bir galibiyet her zaman gereklidir. Üstelik bugün ekip olarak nasıl çalıştığımızdan da gurur duyuyorum. Bisiklet bir takım sporudur. Takım arkadaşlarım beni kazanacak pozisyona getirdi. Beni olmam gereken yere bıraktılar ve ben de onların başladığı işi tamamladığım için mutluyum. TUR için iyi bir başlangıç ve daha çok sprint var, en azından üç tane daha. Bu aynı zamanda Giro için de iyi bir hazırlık.

Buraya gelmeyi seviyorum. 2017 yılında ilk olarak eşimle birlikte yine Antalya sahiline küçük bir tatil için geldim. Burada insanlar iyi ve dost canlısı. Bu iyi bir yarış. 2019'da geri döndüm ve o zamanlar dünyanın en iyi sprinterleri olan Mark Cavendish ve Sam Bennett'e karşı bir sprint kazanmayı başardım. Önemli olan doğru bir galibiyetti. Polonya'daki kazamdan sonra ilk yarışıma geri döndüm ve bunu her zaman hatırlayacağım. Geri dönüş yapmak için iyi bir yarış. Üç yıl önce Cavendish'le aynı takımda yarışıyordum ve onunla 3 sprint kazanmıştık. Buraya geri döndüğüm için gerçekten mutluyum. Türkiye'de yarışmayı seviyorum.

Dağların Kralı Michal Pomorski şunları söyledi: "Başlangıçta takım arkadaşım Tomasz Budzinski kaçıştaydı ama ne yazık ki lastiği patladı. Bu yüzden doğaçlama yapmak zorunda kaldık. Hemen atak yapmaya karar verdim. Çok iyi ve hızlı bir şekilde kaçışı yakaladım. Kendimi iyi hissettim ve tırmanış sprintinde birinci olmayı başardım. Çok mutluyum. Böylesine büyük bir yarışta kendine özgü bir formaya sahip olmak büyük bir şey. Bugün kendimle ve takımımla gurur duyuyorum."

Türkiye Güzellikleri klasmanı lideri Vinzent Dorn şunları söyledi: “Grup, sprintten hemen önce tekrar bir araya geldi. Oynadığım kumar tutmuştu. Beyaz mayo için çabalayan birkaç kişi vardı. Çok erken, 150 metre kala çıktım ve onlara sürpriz yapmaya çalıştım. Sonuçta bunun için çok iyi bacaklarım vardı. Son birkaç gündür hastaydım. Bugün hayatta kalmanın benim için zor olacağını düşünüyordum. Bunu başardığım için gerçekten mutluyum. Kendine özgü bir formaya sahip olmak ve takımın renklerini yansıtmak çok önemli. Ama aynı zamanda beşinci sırada yer alan bir sürücümüz de var (Fransız Léo Bouvier). Bu yarışta pek çok üst düzey sprinter var, dolayısıyla bugünkü performansımızdan gerçekten memnun olabiliriz. Bu formanın Türkiye'nin güzelliklerini ön plana çıkardığını anlıyorum. Buraya ilk gelişim ama buranın tarih, kültür, gelenek ve anıtlar açısından zengin bir ülke olduğunu biliyorum. Bunların hepsini görecek vaktimiz yok ama gözüme çarpanlara hayranlıkla yaklaşacağım.."