JASPER PHILIPSEN 2.55.50 SANİYE İLE KAZANDI

ENEL FERDİ KLASMAN DELKO TAKIMINDAN GALLEGO TURKUAZ MAYOYU KORUYOR

YARIN YARIŞIN SPOR TOTO SPONSORLUĞUNDA 180 KİLOMETRELİK MARMARİS - TURGUTREİS ETABI KOŞULACAK

TURKISH AIRLINES SPONSORLUĞUNDAKİ KIRMIZI MAYOYU GARANTİLEYEN  VITALIY BUTS’TAN SONRA, TÜRKİYE TURİZM VE GELİŞTİRME AJANSININ SPONSORLUĞUNDAKİ, TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ ADI ALTINDAKİ BEYAZ MAYOYU DA IVAR SLIK GARANTİLEDİ

TUR PAZAR GÜNÜ KOŞULACAK BODRUM - KUŞADASI ETABINDAKİ FİNİŞLE SONA ERECEK

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Salcano sponsorluğunda koşulan 129.1 kilometrelik Fethiye - Marmaris etabını  Alpecin takımından Jasper Philipsen takımından 2 saat 55 dakika 50 saniye ile kazandı.  İkinciliği Türk bisiklet severlerin “Goril” lakabıyla tanıdığı Israel Start-Up Nation takımından Andre Greipel aldı. Üçüncülüğü de Uno-X takımından Kristoffer Halvorsen elde etti. Genel ferdi klasman birinciliğine tırmanış etabı ile yükselen Delko takımından Jose GALLEGO Turkuaz mayoyu korurken tur başından bu yana da 21 saat 34 dakika 17 saniyeye ulaştı.

154 SPORCU START ALDI 

154 sporcu saat 11.30’da imza töreninden sonra Fethiye’den start aldı. Bu startla da kafileler bir süredir dolaştığı Antalya il sınırına veda edip “Merhaba Muğla” dediler. Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Marmaris Türkiye’nin Dünya’ya açılan bir başka penceresi. Her yıl on binlerce turistin gelip ziyaret ederek kaldığı bu şirin belde sadece konaklama tesisleri ile değil, doğa güzellikleri ve tarihi yerleri ile insanları büyülemeye devam ediyor. 

RALLY CYCLING TAKIMI COVID VAKASI NEDENİYLE YARIŞTAN ÇEKİLDİ 

Sabah saatlerinde kafilelerin keyfini kaçıran haber herkesi derinden yaraladı. Rally Cycling takımı, yapılan testler sonucu bir sporcusunda Covid-19 vakasının görülmesi üzerine yarıştan çekildi. ABD takımı kendi Twitter hesabından bir açıklama yaparak vakayı doğruladı. 

GÜNEŞLİ VE GENELDE DÜZ PARKUR 

Sporcular güneşli ve düz parkurda ilk kilometrelerde birbirlerini kontrol ederek pedal bastılar. Tırmanış etabında Spor Toto sponsorluğunda Turkuaz mayoyu giyen Delko takımının İspanyol bisikletçisini takım arkadaşları derhal koruma altına alıp, hafif bile olsa rüzgardan etkilenmemesini sağladılar. 

BÜYÜK KAPIŞMA 

Tırmanma etabından sonra Genel Ferdi klasmanının 1’incisi ile 10’uncu arasında 2-4-5-8 ve 50 saniyeye varan farklar olması yarışın bundan sonra kalan iki etabında daha da büyük bir kapışmaya sahne olacağını gösterdi.

51.7’İNCİ KİLOMETREDE İLK TIRMANIŞ PRİMİNİ BUTS KAZANDI

28’inci kilometreden sonra hafif atakların başladığı gözlendi. Turkish Airlines sponsorluğundaki prim kapısını ilk geçen sporcusu Salcano Sakarya Takımından Vitaliy Buts oldu. Turkish Airlines sponsorluğundaki Dağların Kralı adıyla anılan Kırmızı Mayo’yu daha önce garantileyen Buts böylece puanını 29’a yükselterek mayonun da gerçek sahibi oldu.

58.8’İNCİ KİLOMETREDE SPRİNT PRİM KAPISINI SOBAL GEÇTİ

Etabın 58.8’inci kilometresinde gerçekleşen Salcano sponsorluğundaki sprint primini Minsk Cycling takımından Yauhen Sobal kazandı. İkinciliği Team Sapura’dan Danilo Celano, üçüncülüğü de Euskaltel takımından Ibai Azurmendi elde etti.

KAÇIŞ GRUBUNDAN 1 DAKİKALIK FARK

Sprint kapısı geçildikten sonra pelotondan ayrılan 7 bisikletçi kaçış grubunu oluşturup aradaki zaman farkını 1 dakikaya çıkardı.

IVAR SLIK’TE BEYAZ MAYO’YU GARANTİLEDİ

Etabın 98’inci kilometresinde Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı’nın sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Prim Kapısı geçildi. Abloc takımından Ivar Slik bu etapta giydiği Beyaz mayoyu kapıyı da birinci geçerek tam manası ile koruma altına aldı. Slik’in kalan etaplarda Beyaz mayoyu giymesine garanti gözüyle bakılıyor.

FARK AZALIYOR

Finişe 15 kilometre kala peloton hız yaptı ve kaçış grubunun ensesine yapıştı. Zaman farkı da 19 saniyeye inince grup birleşti. Aynı anda ufak sayılabilecek bir kaza meydana geldi. Ancak 3 sporcu küçük sıyrıklarla kazayı atlatınca etaba devam ettiler. Şimdi gözler Marmaris finişine çevrildi. Bisikletçiler 80-90 kilometre hıza ulaşarak büyük bir tempo yaptılar ve finişe toplu halde girmelerine rağmen Jasper Philipsen finişe geçen sporcu oldu.

YARIN 7’İNCİ ETAP GERÇEKLEŞECEK

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda yarın Spor Toto sponsorluğunda 180 kilometrelik Marmaris - Turgutreis etabı koşulacak. Yarış Pazar günü 180 kilometrelik Bodrum - Kuşadası etabı ile sona erecek.