TECRÜBELİ LUTSENKO, BABADAĞ'IN AMANSIZ EĞİMLERİNDEN GALİP AYRILDI

Tecrübeli Lutsenko, Babadağ'ın Amansız Eğimlerinden Galip Ayrıldı 

Bisikletçiler, 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Fethiye'den Babadağ'a çıkılan benzersiz etabın çetinliği ve güzelliği karşısında hayrete düştüler. Yarışın en yüksek profile sahip genel klasmancısı olan Kazakistan Şampiyonu, amansız bir efor ile zirveye tek başına ulaşarak kariyerinin 40. galibiyetini elde etti. Lutsenko'yu finişte takip edenler sırasıyla BORA-hansgrohe'den Alman Ben Zwiehoff ve Astana'dan Kolombiyalı takım arkadaşı Harold Tejada oldu.

"Bu, bisiklet kariyerimin en zor tırmanışıydı!" dedi Lutsenko yarış sonrasındaki basın konferansında. "Özellikle sezon sonunda bu zor oluyor ama son tırmanış bir yana, bir önceki de epey zordu. Yalnız sonda, bir saat boyunca sınırda tırmandık, yani evet, bunun kariyerimin en zor tırmanışı olduğunu doğrulayabilirim. Daha önce hiç bu kadar zor bir şey deneyimlememiştim."

Etap, gidilecek yalnızca 104 kilometre ile kısa bir niteliğe sahipti. Bir saatin sonunda üç kişilik bir kaçış şekillendi: Umberto Poli (Novo Nordisk), Robigzon Oyola (Team Medellin) ve Oliver Mattheis (BikeAid). Onları takip edenler Lennert Teugels (Bingoal WV) ve Tobias Nolde (P&S Benotti) oldu. Ancak Oyola, diğer kaçışçılar 68. kilometredeki birinci kategori tırmanışla uğraşırken yarışın en önüne geçti, tepeye tek başına ulaştı ve Babadağ yokuşu başlayana dek de önde kaldı. 

“18 kilometrelik tırmanışın her noktasında bacaklarım kadar zihnimi de diri tutmam gerekti.” dedi Lutsenko. Fransız bisikletçi Alexis Guerin, atağıyla bir süre tek başına önde kalsa da 10 kilometre kala dokuz kişilik bir ekip tarafından yakalandı: Domen Novak ve Jay Vine (UAE Team Emirates), Lutsenko ve Tejada (Astana), Florian Lipowitz, Anton Palzer, Zwiehoff (Bora-Hansgrohe), Ander Okamika (Burgos BH) ve Alex Martin (EOLO-Kometa). Favorilerden Jay Vine, ön gruba beklenenden erken veda etti. Kısa süre sonra ön grupta sadece iki Astana (Lutsenko ve Tejada) ve iki Bora-Hansgrohe bisikletçisi (Zwiehoff ve Lipowitz) bulunuyordu. Tejada tırmanışta takım arkadaşı için çalıştı, Lutsenko da son kilometrede Zwiehoff’tan koparak etabı kazandı.

“Hem Bora-Hansgrohe’deki rakiplerimi hem de kendimi kontrol etmeliydim.” diye sözlerine devam etti Lutsenko. “Konsantre kalmak zorundaydım. Neyse ki Harold [Tejada] tırmanışın son bölümüne dek önde çalıştı. Sadece son kısmı tek başıma yarışmam gerekti. Takımda iyi iş çıkaran tek kişi Harold değildi. Bütün takımın bu zaferde payı var. 90 kiloluk Gleb Syritsa bile tırmanışın bir bölümünde öne geldi, çalıştı.”

2015’te dağ bisikletinde Avrupa Şampiyonu olan ve 2021’de profesyonel yol bisikleti kariyerine başlayan Zwiehoff, ilk tırmanışın inişinde dağ bisikletçisi olmasının faydasını gördüğünü söyledi. “Oldukça teknikti. Takım arkadaşım Luis-Joe Lührs kaza yaptı, umarım iyidir. Ayrıca son üç killometrenin kaldırım taşlarıyla döşenmesi de benim için bir avantajdı. Bugün ilk profesyonel yarışımı kazanmayı denedim. 10 kilometre kaldığında gücümün büyük kısmını tüketmiştim ve Lutsenko’nun çok güçlü olduğunu biliyordum. Bir kilometre kala atak yaparak onu şaşırtmaya çalıştım ama o çok tecrübeli. Elimden geleni yaptım, ikinci bitirdiğim için mutluyum. Bu güzel bir sonuç.”

Geçtiğimiz Perşembe Çin’in Hangzhou şehrindeki Asya Oyunları’nın zamana karşı yarışını kazanarak 40. zaferini alan Lutsenko, aynı şampiyonanın yol yarışında takım arkadaşı Evgeny Fedorov’un ardından ikinci gelmişti.

“Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu kazanmak için doğru yoldayım.” dedi Astana’nın lideri. “Yalnızca üçüncü etaptayız. Daha çok uzun bir yol var. Zor ve kontrol etmemiz gereken günler bizi bekliyor. Kontrolü elden bırakmadan belki bir etap daha kazanmayı deneyebilirim. Göreceğiz. İlk iki gün Çin’den geldiğim için saat dilimine ayak uydurmakta zorlandım.”

“Güzel bir yarış ve sezonu bitirmenin iyi bir yolu. 2018’de genel klasmanı bir saniyeden ufak bir farkla kaybetmiştim. Eduardo Prades ile aynı zamandaydık, bir etap da kazanmıştım. Bu kez genel klasmanı kazanmak istiyorum. Çok iyi bir takımımız var. Zafer için farklı kartlar oynayabiliriz.”