USTA SPRINTER JASPER İLK ETAPTAN DEFTERİ AÇTI

Jasper Philipsen, Netflix'in Tour de France belgeselinin de katkılarıyla "Jasper Disaster" (Felaket Jasper) olarak nam salmıştı. Fransa Turu’nda kazandığı dört etap ve yeşil mayonun ardından, 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun da ilk etabını kazanarak artık "Jasper the Master"a (Usta Jasper) dönüştüğünü doğruladı. Alpecin-Deceuninck'in Belçikalı sprint lideri, Antalya'daki finişte Astana'dan Gleb Syrtisa ile Tarteletto-Isorex'ten vatandaşı Timothy Dupont'u geride bıraktı. Etabın ardından verdiği demeçlerde Philipsen, "Kazanmak daima zor." dedi. "Bu yüzden de henüz ilk etapta kazanabildiğim için mutluyum. Bu, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na arka arkaya üçüncü gelişim fakat önceki iki sene galibiyetten çok ikinciliğim vardı. Buraya bu gidişatı değiştirmek adına geldim. Takımımızda Ramon Sinkeldam gibi tecrübeli bir isme de sahibiz, geleceğimiz olan genç bisikletçilere de. Bu aynı zamanda önümüzdeki sezonu planlamak için de çok iyi bir yarış. Sprint için böyle şanslar olması mükemmel.”

Günün kaçışında yedi bisikletçi vardı: Robinson Oyola (Team Medellin-EPM), Doğukan Arıkan ve Serdar Anıl Depe (Spor Toto), Mateusz Kostanski (Voster ATS), Alex Vandenbulcke (Tarteletto-Isorex), Tobias Nolde (P&S Benotti) ve Bram Dissel (Hollanda milli takımı). Dissel Türkiye Güzellikleri mayosunun ilk sahibi olurken Nolde de Dağların Kralı klasmanının ilk lideri oldu. Ancak son on kilometre civarında yakalandılar ve bir sprint finişi izledik.

Philipsen sözlerine “Bugün, her zaman olduğu gibi oldukça gergin bir sprint vardı.” diyerek başladı. “Gayet iyi pozisyon aldık ve zamanlamamız doğruydu. Önce aksiliklerden kaçtık, ardından da etabı kazanmaya odaklandık. Continental seviyedeki takımların bazılarıyla henüz yarışmadığımdan bütün rakiplerimi iyi tanımıyorum. Ama ikinci olan Gleb Syritsa’yı tanıyordum. İyi bir formda olduğu belli. Bugün Astana’nın onun için çalışmasına şaşırmadım. Bu, Mark Cavendish’in Fransa Bisiklet Turu’nda yaşadığı sakatlıktan dönüş yarışı. Belki ilerleyen etaplarda bir sprint kazanabilir, belki de sadece form tutmak için buradadır. Fransa Bisiklet Turu’ndan sonra ameliyat oldu, zor günler geçirdi.”

Philipsen, eski takım arkadaşı Tadej Pogacar’ı geride bırakarak 2023 sezonunun en çok yarış kazanan bisikletçisi olmaya yakın. “Geçenlerde Tadej ile bu yılı kimin kaç galibiyetle tamamlayacağı hakkında mesajlaşıp şakalaşıyorduk. Onun 17, benim 16 zaferim var. Tabii o dün bir anıtsal klasik kazandı ve böyle yarışların değeri sayıların ötesindedir. Sezonun geri kalanında devasa öneme sahip bir yarış koşmayacağımdan şu an sadece kazanabildiğim kadar kazanmayı hedefliyorum.”

“Bugün en sakin etaplardan biri olduğundan etrafı izleme ve güneşin altında yarışmanın keyfini çıkarmak gibi bir şansım vardı. Parkurdaki kıyılar çok güzeldi ve bunun hafta boyu devam edeceğini biliyorum. İki de dağlık etap bizi zorlayacak. Takıma burada yarışmak istediğimi ben söyledim. Türkiye’de yarışmayı seviyorum.”