56. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU’NDA SONA GELİNDİ

SPOR TOTO SPONSORLUĞUNDA KOŞULAN 180 KİLOMETRELİK MARMARİS - TURGUTREİS ETABINI ALPECIN TAKIMINDAN JASPER PHILIPSEN KAZANDI

TUR YARIN SALCANO SPONSORLUĞUNDA KOŞULACAK 160.3 KİLOMETRELİK BODRUM - KUŞADASI ETABI İLE SONA ERECEK

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda artık sona gelindi. Spor Toto sponsorluğunda koşulan 180 kilometrelik Marmaris - Turgutreis etabını Alpecin takımından Jasper Philipsen 4 saat 20 dakika 45 saniye ile kazandı. Finişe toplu halde gelen sporcular yine nefesleri kesen bir mücadeleyle etabı birinci bitirebilmek için pedal bastı. Israel Start-Up Nation takımından Andre Greipel ikinci, Quick Step takımından Mark Cavendish üçüncü oldu. 

151 SPORCU START ALDI 

151 sporcu saat 10.10’da Marmaris Cumhuriyet Meydanından start aldı. Marmaris rampası çıkılırken ‘yokuşçular’ ön grupta yer almaya başladı. Parçalanmalar olduysa da bu kaçışlar büyük zaman farklarına neden olmadı. 

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİNİ LASKURAIN ALDI 

Etaba henüz başlanmıştı ki 1.4’üncü kilometre geride kalırken etabın Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansının sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri adı altındaki ilk tırmanış kapısı geçildi. Euskaltel-Euskadi takımından Julen Irizar prim kapısını ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği Eolo-Kometa Cycling takımından Francesco Gavazzi, üçüncülüğü de Bardiani takımından Alessandro Tonelli elde etti. 

SAKAR GEÇİDİ ÇIKILIRKEN GRUP PARÇALANDI 

Muğla sapağına dönülürken ciddi ataklar başladı. Sakar rampasına gelinirken grup altı parçaya bölündü ve ataklar peşi sıra geldi.  

TIRMANIŞ PRİMİ CELANO’NUN 

35.9 kilometrede etabın tırmanış prim kapısı geçildi. Ön grupta yeni isimler oluşunca prim kapısı için mücadele metrelerce önce başladı. Kapıyı ilk geçen sporcu, Sapura takımından Danilo Celano oldu. İkinciliği Eolo-Kometa Cycling takımından Francesco Gavazzi, üçüncülüğü Bardiani takımından Alessandro Tonelli, dördüncülüğü Euskaltel-Euskadi takımından Julen Irizar, beşinciliği de Astana takımından Merhawi Kudus elde etti. 

İKİNCİ TIRMANIŞ PRİMİNİ DE İTALYAN SPORCU ALDI 

96.6’ıncı kilometrede etabın son tırmanış prim kapısı geçildi. Bir önceki kapıyı geçen Sapura takımından İtalyan sporcu Danilo Celano buradaki primi de aldı. İkinciliği Euskaltel-Euskadi takımından Julen Irizar Laskurain, üçüncülüğü Bardiani takımından Alessandro Tonelli, dördüncülüğü de Eolo-Kometa Cycling takımından Francesco Gavazzi elde etti. 

RÜZG R FENA ESİYOR 

Yatağandan sonra hızı saatte 35-40 kilometreyi bulan rüzgâr hem parkuru, hem de sporcuları olumsuz etkiledi. Rüzgârın şiddeti yüzünden yola savrulan taş parçaları, kum ve topraktan kaçmak için sürekli sağ-sol yapan sporcular finişe kadar bu amansız rüzgârla da mücadele etmek zorunda kaldılar. 

FARK KAPANIYOR 

Finişe 50 kilometre kala peloton atağa kalktı ve rüzgâra rağmen gittikçe artan hızla pedal basınca ön grupla arayı kapatıp zaman farkını 30 saniyeye indirdi. 

TUR YARIN SONLANIYOR 

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu yarın Salcano sponsorluğunda kat edilecek 160.3 kilometrelik Bodrum - Kuşadası etabı ile sona erecek. Böylece toplam uzunluğu 1249 kilometre olan turda Genel Ferdi klasmanda birinci gelen sporcu belli olacak ve turun şampiyonu olarak Turkuaz Mayo’nun sahibi olacak.